• Anasayfa ❭
 • Yazarlar ❭
 • İkrime Fırat’tan İsa Sevgili’ye


  5 Ekim 2014 itibariyle Namaz Zamanı yayına başlayalı 9 yıl oldu. Biz bu süreç boyunca İsmimizin yaptığımız işin önüne geçmemesi istememiz nedeniyle; Sitede kullanılan yazılarda pek isim kullanmamayı tercih ettik. Biz istiyorduk ki yapılan iş daha ön planda olsun.

  Sitenin ilk açıldığı yıllarda yazılarda hiç isim yoktu. Yazıları “Editör” diye imzalıyordum. Resim yerine de siyahlaştırılmış bir siluet resmimi kullanıyordum. Sonra yazıların sayısı artınca bir isim kullanma gereği ortaya çıktı. Ben de birkaç arkadaşımın tavsiyesi ile müstear isim kullanmayı bir çözüm olarak benimsedim. Uzun uğraşlardan sonra Bu ismi "İkrime Fırat" olarak seçtim. Bundan sonra tüm yazılarımı bu isme nispet ederek yazdım. Kendime şöyle diyordum. İçimde namaz ile alakalı faydalı çalışma yapmak isteyen bir adam var. Bu adamın adı da İkrime Fırat.

  Bu güne kadar bu müstear ismi kullana geldim. Şimdi diyeceksiniz. Ne değişti de gerçek ismini kullanmaya karar verdin? Anlatayım.

  1 Yıl önce ciddi sağlık sorunları yaşamaya başladım. Ağır bir ameliyat geçirdim. Bu nedenle Öğretmenlik mesleğine ara vermek zorunda kaldım. Bu süreçte hiçbir yerde çalışmadığım için boş bir dönem geçiriyordum. Bir gün Gaziantep İmkander’i ziyaret ettim. Başkanı Eskiden tanıdığım Said Gökdere idi. Bana boşsan gel bizimle çalış diye teklifte bulundu. Bende seve seve bunu kabul ettim. Çünkü bu benim emeklilik hayalimdi.

  Bu arada facebook hesabımda da müstear isim kullanmaya devam ediyordum. Gaziantep İmkanderde Gönüllü olarak çalışmaya başlayınca işin rengi değişti. İnsanın yaptığı işin arkasında ismi ile durması gerekliliği ortaya çıktı. Hiç kimse adını yüzünü bilmediği insanla nasıl irtibat kuracak? Kursa nasıl güven sağlayacak?

  Yardım yada çalışma yapılan yerlerde fotoğraf verme size ulaştırılan yardımların teslim edilmesinde görüntü gereği ortaya çıktı. Bu şekilde facebook hesabında gerçek resimlerimi yayınlamaya başladım. Çünkü bu işin doğası gizliliği değil açık, şeffaf ve güvenilir olmayı gerekli kılıyordu. Bu nedenle de tüm açıklığı ile insanların karşısında net olmanız gerekiyordu. Tanınmanız, bilinmeniz güven telkin etmeniz gerekiyordu.

  Tüm bu nedenlerden dolayı müstear ismim İkrime Fırat’ı sildim. Gerçek adım İsa Sevgili’yi kullanmaya başladım.

  Umarım hayra vesile olur.
  Selam ve Dua ile

  09 Kasım 2014

  Vaktin Çağrısı
  Güncel
  Dini Hayat