• Anasayfa ❭
 • İslam Fıkhı Ansiklopedisi ❭
 • Bir kaç sene evvel bir kadınla evlendim


  Bir kaç sene evvel bir kadınla evlendim. Ondan memnunum. Ancak annem ve babam ondan memnun değiller ve onu boşamamı istiyorlar. Dediklerini yerine getirmediğim takdirde Allah indinde mes`ul muyum?

  Boşama kapısı ihtiyaca binaen açılmıştır. Gerek olmadan boşamaya başvurmak mekruhtur. Peygamber (sav): "Allah indinde helal olan şeylerin en sevimsizi boşamadır", başka bir hadiste: "Gerek olmadan kocasından boşanma talebinde bulunan kadına cennet kokusu haramdır" buyurmuşlardır (Buhari-Müslim).

  Alimlerin kaydettiğine göre boşanmayı gerektiren hallerden biri de Anneye Babaya itaat etmektir. İbn Ömer (ra) şöyle diyor: "Sevdiğim bir eşim vardı, yalnız babam ondan hoşlanmazdı. Ve onu boşamamı istedi.Onun istediğini yerine getirmediğim için Peygamber (S.A.V)'e durumu anlattı, bunun üzerine Peygamber (S.A.V):Ey Abdullah karını boşa" dedi.

  Yalnız anne ve babanın boşama talepleri bir sebebe dayalı olmalıdır. Hatta hanbeli Mezhebinin görüşüne göre, adil de olsa kadını boşamak hususunda anne ve babaya itaat etmek gerekmez.(el Fıkhül islami c.7s.358)

  Vaktin Çağrısı
  Güncel
  Dini Hayat