• Anasayfa ❭
 • Namaz nasıl kılınır? ❭
 • Öğle namazı nasıl kılınır? Öğle namazı kaç rekattır? Öğle namazı kılınışı


  Öğle namazı kaç rekattır?

  Öğle namazı kılınışı; sırasıyla 4 rekat sünnet, 4 rekat farz ve 2 rekat son sünnet olmak üzere toplam 10 rekat olarak kılınır. Öğle namazı kaç rekattır: farz ve sünnetlerle birlikte 10 rekattır.

  Öğle namazı nasıl kılınır?

  Öğle namazı kılınmaya başlanmadan önce abdest alırız, temiz bir yerde kıbleye yöneliriz, varsa seccade sereriz. İftitah Tekbiri ile namaza başlarız, kıyamda durur ve kıraat yaparak ayetler okuruz. Rükûya gider, secdeler yaparız ve ardından tahiyyata otururuz. Selamlar vererek namazı tamamlarız.

  Öğle namazının kılınışı.

  Diyanet'e göre Öğle namazını kılmak için bunların hangi sırayla ne kadar yapıldığını öğrenmek için hemen başlayalım.

  Öğle Namazının Dört Rekat Sünneti Nasıl Kılınır?

  • 3. Rekat
  • Ayağa kalkarak a dururuz
  • Besmele çekeriz
  • ni okuruz
  • Kur'an'dan bir sure okuruz
  • 'ya gideriz
  • 'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar 'ye gideriz

  Öğle Namazının Dört Rekat Farzı Nasıl Kılınır?

  Öğle Namazının İki Rekat Son Sünneti Nasıl Kılınır?

  Öğle namazının dört rekat sünneti kılınış tablosu

  Namaz Bilgi Kartları: Öğle namazının sünnetinin kaç rekat olduğunu ve nasıl kılındığını gösterir

  Öğle namazının dört rekat farzı kılınış tablosu

  Namaz Bilgi Kartları: Öğle namazının farzının kaç rekat olduğunu ve nasıl kılındığını gösterir

  Öğle namazının iki rekat son sünneti kılınış tablosu

  Namaz Bilgi Kartları: Öğle namazının son sünnetinin kaç rekat olduğunu ve nasıl kılındığını gösterir

  Öğle namazı nasıl kılınır? Erkekler için

  Öğle namazı nasıl kılınır? Kadınlar için

  Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Öğle namazında hangi sureleri okurdu?

  "Her gün belli sûreleri okumak mekruhtur. Ancak işinin çokluğundan bunu yapıyorsa, o takdirde kerahet kalkar. Ama şu namazda şu ve şu sûrelerin, bu namazda şu ve şu sûrenin okunması vâcibdir, diye bir kanaat taşıyan kimsenin, her gün belirli sûreleri okuması kesinlikle mekruh sayılmıştır. Çünkü böyle bir vücub ne rivayet, ne ictihad yoluyla sabit olmuştur. " (Et-Tahavî - El-İsbicabi / Alaaddin Ali.)

  Öğle namazında okunan ayetlerin sayısı hakkındaki rivayetler farklılık gösterir. Bazıları Efendimiz (S.A.V.) iki rekatta 30!ar ayetten 60 ayet okuduğunu, bazılarıda ilk rekatta 30, ikincide 15 ayet okuduğunu kaydederler. Okuduğu rivayet edilen sureler ise:

  1. Secde Suresi (30 ayet)
  2. Buruc ve Taarık Sureleri (Birinci 22 ayet, ikinci 17 ayet)
  3. İnşikak Suresi ve benzerleri (25 ayet)
  4. A'la Suresi, Leyl Suresi ve benzerleri (Birinci 19 ayet, ikinci 21 ayet)

  Öğle namazının kazası nasıl kılınır?

  Namazı kasıt olmaksızın uyuya kaldığı, unuttuğu veya gafleti veya başka bir sebeple kılamazsa müslüman, bu namazı hatırlayınca kaza eder. Konu ile ilgili hadisler şöyledir: “Bir kimse namazı unutur veya uyuyup kalır (zamanında kılamazsa) bunun kefareti o namazı hatırladığı zaman kılmaktır.” (Müslim, “Mesâcid”, 315),

  Düşman korkusu veya unutma veya uyuyup kalma gibi meşru bir mazeret olmaksızın terk edilen namazların kazası ile ilgili herhangi bir ayet ve hadis bulunmamaktadır.

  Vaktinde kılınamayan farz namazların kazası farz, vitir namazlarının kazası ise vaciptir. Kerahat vakitleri dışında her vakitte öğle namazının kazası kılınabilir.

  Öğle namazı kaza edilirken sadece dört rekât farzı kaza edilir.

  Yolculukta iken namazı kazaya kalan kişi, evine döndükten sonra da olsa, dört rekâtlı olan farzları iki rekât olarak kaza eder. Mukim iken namazı kazaya kalan kişi de, yolculukta kaza edecek ise bu namazı tam olarak kaza eder.

  Yolculuk halinde (Seferi) Öğle namazı nasıl kılınır?

  İnsanlar; eğitim-öğretim, iş, ticaret, gezip görme, ziyaret ve benzeri amaçlarla başka beldelere, şehirlere ve ülkelere giderler. Yolculuğa çıkan kimseye, “misafir” denir.

  Dînen misafir sayılan kimseler; bu niteliği taşıdıkları sürece; Dört rekâtlı farz namazlardan olan Öğle namazını iki rekât olarak kılarlar. Hanefîlere göre bu namazların iki rekât olarak kılınması, farzdır (azimet), İmam Şafiî’ye göre ruhsattır, dilerse dört rekât kılabilir, ancak iki kılması daha faziletlidir

  Öğle namazının vakti ne zamandır?

  Öğle namazının vakti, “zeval vakti”nden yani güneşin tepe noktasını geçip batıya doğru meyletmesinden -“fey-i zevâl” yani güneşin tam tepede iken eşyanın yere düşen gölgesinin uzunluğu hariç- her şeyin gölgesi, kendisinin bir misline ulaştığı ana kadar olan zamandır.

  Sadece Ebu Hanife’ye göre, öğle namazının vakti; zeval vaktinden -fey-i zevâl hariç- her şeyin gölgesi kendisinin iki misline ulaşacağı zamana kadar olan süredir. (asr-i sânî)

  Öğle namazının müstehap vakti, yazın sıcaklarda son vakti, kışın ve soğuklarda ise ilk vaktidir. Peygamberimiz (s.a.s); “Sıcak şiddetlendiği zaman öğleyi serinlikte kılın.” (Tirmizî, Salât, 119) buyurmuştur.

  Vaktin Çağrısı
  Güncel
  Dini Hayat