• Anasayfa ❭
 • İslam Fıkhı Ansiklopedisi ❭
 • Spril abdeste ve gusle mani midir


  SPRİL ABDESTE VE GUSLE MANİ MİDİR?

  Abdestte ve gusülde yıkanması şart olan âzâlar, dış âzâlar ve bedenin dış kısmıdır. Rahmin içini yıkama zorunluluğu yoktur ki, abdesti ya da namazı olmasın. Ancak kadının özürü yokken spiral taktırmak için, avretini bir kadına dahi açmayacağını da bilmek gerekir

  SPIRAL VE ÂDET DÜZENSIZLIĞI

  Âdetlerimde düzensizlık var. Altı ay önce spiral taktırdım. On gün âdet dönemimden sonra bir gün temiz oluyorum, ikinci gün tekrar bozuluyor. Temiz olduğum günlerde bile leke görüyorum. Doktorlara gittiğim halde netice alamadım. Bu süre içerisinde ibadetlerimi yapabilmem için her leke gördükçe gusül abdesti almam mı gerekir? Buna spiral sebep olmuş ise hüküm değişir mi?

  Önce bu durum, spiralın fıtrata zıt ve zıtlığı oranında mahzurlu bir uygulama olduğunu göstermesi açısından önemli. Hanefi mezhebinde âdetin en çoğu on gün olduğu için, on günün bitiminde yıkandıktan sonra; temizlik süreniz içerisinde göreceğiniz lekelerden dolayı sadece abdest almamız gerekir. Bu lekelerin çok olması da bir şey değiştirmez. Temizlik süresinin en azı da onbeş gün olduğuna göre, onbeş gün böyle devam eder, on gün âdetinizin yeri belli değilse, ondan sonra göreceğiniz her lekede kendinizi âdetli sayar, ona göre davranırsınız. Buna spiralın sebep olması bir şey değiştirmez.

   

  Vaktin Çağrısı
  Güncel
  Dini Hayat