Bir hayalim var | Namaz için sosyal sorumluluk projesi

Bir çok büyük şirket, bir ünlü, banka, gazete yada ekonomik gücü olan herkes birtakım projelere, fikirlere destekleyici oluyor. Bu tür çalışmalara bilinen adıyla "Sosyal Sorumluluk Projesi" adı veriliyor.

Bu projeleri çoğu zaman toplum tarafından takdirle karşılanıyor.

Buna benzer bir çalışmada da Kuveyt'te yapılmış. İki versiyonu bulunan çalışmada gençlere namaz kılmaları gerektiği anlatılıyor. Namaz vakti geldiğinde yaptığın her şeyi bırak ve seni çağıran rabbinin davetine kulak ver deniliyor. Bu çalışmanın fikir babası ve sponsoru Kuveyt İslam Bakanlığı.

İşte benim hayalim de bu noktada başlıyor. Birçok güzel düşünceye destek veren insanların namaza da zihin enerjisi harcamalarını düşlüyorum. Ünlü birçok kişiden yardım alarak namaz reklamı çekilse ne güzel olur.

Bu zamanın dünyasında insanlar düşünceleri, davranışları televizyon aracılığı ile öğreniyorlar. Çok beğendikleri bir sanatçıyı namaz kılarken görmeleri bence çok büyük etki bırakır. Toplumun önünde bulunan düzeyli insanlar namaz için bir araya gelip bir reklam filmi çekseler, bunu büyük televizyonlarda yayınlatsalar çok faydalı olacağı kanaatindeyim.
Aklımdan geçenleri paylaşayım hemen.

  1. Ünlü bir spiker düşünün tam haber bülteni sunmadan önce vakit namazını kılıyor. Duasını edip haber vereceği koltuğa oturuyor.
  2. Tanınan ve gençlerin örnek aldığı bir futbolcu tam maçtan önce namazını eda ediyor ve "Gayret bizden zafer Allah'tandır" diye dua edip maçına çıkıyor.
  3. Çok bilinen ve sözü dinlenen bir yazar ezanı duyunca bırakıyor kâğıdı kalemi, kendini çağıran sese kulak verip camiye gidiyor.
  4. Çok bilinen bir dizi oyuncusu sette ezan okununca işini yarıda kesip namazını eda ediyor ve kaldığı yerden devam ediyor.

Bu ve buna benzer şekilde sahneler çoğaltılabilir. Temelde namaz sadece bir kısım insanların kılmak zorunda olduğu ve diğerlerinin bundan muaf olduğu bir ibadet değil. Bu nedenle namazın her kesim tarafından yaygın kılındığını göstermek gerektiği düşüncesindeyim.
Bu düşünce insanın bir kul olduğu gerçeğini yeniden hatırlamamızı sağlar. Sanatçılar ve ünlüler uzaydan gelmedi. Onların da hesap vermek zorunda oldukları bir hayatı var. İnsanlarımızın toplumun önündeki insanları namaz kılarken görmeye ihtiyacı var. Ünlü, ünsüz, zengin, fakir herkesin kul olduğunu, aynı yaratana ibadet ettiklerini görmek insanları daha fazla ibadete yöneltir diye düşünüyorum.

Biliyorum Türkiye gibi bir ülkede namazı anlatmak hakkında "Namaz İçin Sosyal sorumluluk Projesi" yapmak büyük bir cesaret ister. Böylesine cesur insanların yaşadığı bir ülkede olduğuma inanmak istiyorum.

İmkânın kadar çalış! Ama imkânsızı iste! Sonucu Yaracak olan Allah (c.c.)tır.

17 Temmuz 2008 Gaziantep

Sistemli Evden Eve Taşımacılık

Vaktin Çağrısı

Wholesale B2B Marketplaces